جستجو

بررسی سبک های پوشاک

بررسی سبک های پوشاک

هر عصر و دوره ای نوآوری و سبک منحصر بفرد خود را دارد، از سبک موسیقی گرفته تا سبک معماری ساختمان ها و زیورآلات و سبک نقاشی ها تا پوشاک مردم آن دوره. شما با دیدن تصاویر مردم می توانید حدس بزنید این عکس برای کدام دوره است، کارشناسان مد و زیبایی با دیدن عکس های قدیمی و با بررسی لباس ها و سبک آرایش مو و چهره مردم در عکس میفهمند که این عکس برای کدام دوره است. اما رفته رفته و با تغییرسلایق مردم و گستردگی و تنوع لباس ها و تغییرطراحی ها کارشناسان ناچار به دسته بندی این سبک ها شدن که تیم تحقیقاتی گلدن استایل در این مقاله سعی دارد شما را با این دسته بندی ها آشنا کند.

 

سبک کلاسیک| لباس کلاسیک 

 

سبک کلاسیک

 

 


از سال 1870 میلادی که چرخ خیاطی اختراع شد یعنی حدود 150 سال تغییرات بزرگی در نوع پوشاک مردم آن دوره ایجاد شد، مردم تا قبل از آن تمامی مایحتاج پوشاک خود را که شامل لباس هایی با برش های غیر معمول و غیر رسمی با دست میدوختند، اما با ورود چرخ خیاطی به دنیا مردم با چیزی به نام مدل و طراحی پوشاک هم آشنا شدند. رفته رفته قسمت های زیادی به لباس مردم اضافه شد مانند کت ها و کلاه های مختلف و انواع لباس زیر برای خانم ها و آقایان و... حتی کراوات و پاپیون هم شکل و فرمی جدید به خود گرفت

 

اما باز هم مدل لباس ها معمولا یک شکل بود برای مثال کت های مردانه همگی دراپ هشت دارای قد بلند و سرشانه های بزرگ و معمولا پنج دگمه، یا شلوارها فقط از جنس پارچه های نخی که دهانه جیب بزرگی داشت. برای خانم ها لباس های یک سره جلو بسته که تا پایین پاها ادامه پیدا می کرد.پیرآهن ها بدون برش و دوخت خاصی با یقه های بزرگ و معمولا بدون جیب.

 

سبک کلاسیک یعنی فرمی از یک محصول بدون ایجاد دستکاری و کسر و اضافه کردن، دقیقا مانند دهه 1990 به قبل تر

 

کارشناسان با ین تعریف نام آن دوره و سبک را کلاسیک گذاشته اند این سبک حتی امروزه هم به چشم می آید با توجه به تعریف بالا هر محصول تولیدی که بدون دستاکری و اضافه کردن و کسر کردن موردی به آن به بازار معرفی شود کلاسیک نام دارد. امروزه همان برش ها هم در کت های مردانه و در لباس هاس زنانه به چشم میخورد، یک الگو برش ساده و معمولی و بدون چشم اندازی از مد رو. به کت هایی که افراد سالمند انتخاب می کنند دقت کنید. دراپ هشت که معمولا قد کت براشون بلند و قد اشتین آویزان و سرشانه ها هم کمی افتاده و بدون الگو برش خاصی که به اصطلاح کمی احساس راحتی کنند.

 

کمی گذشت و کارگاه های تولید لباس گسترش یافت و سبک لباس مردم هم مدام در حال تغییر بود. مردم نیاز به لباس هایی راحت تر و متنوع تر داشتند که در مناسبت های غیر رسمی استفاده کنند. هنگام پیاده روی هنگام ورزش کردن و هنگام مهمانی های دوستانه و.... کارشناسان و طراح های آن دوره به فکر ایجاد کمی تغییر در برش لباس ها افتادند که نیاز مردم را براورده کنند. و این شد که سبک دوم یعنی سبک اسپرت به دنیا معرفی شد

 

لباس کسیک زنانه| خرید لباس کلاسیک

 

سبک اسپرت

 

برای تعریف سبک اسپرت یک بحث ساده وجود دارد، فرض کنید یک ماشین را از کمپانی تحویل میگیریدکه دارای یک طراحی حامل و کلاسیک می باشد و شما یه دلخواه و سلیقه خود قسمت هایی از آن را تغییر می دهید مانند چراغ ها روکش های صندلی، حتی ایینه ها و.... در دنیای مد تعریف سبک اسپرت هم دقیقا همین است یعنی برعکس تعریف کلاسیک ایجاد هر نوع تغییر در برش و طرح لباس.

 

شلوار هایی با پارچه های فاستونی یه مدل تمام کلاسیک از نوع خود بود رفته رفته کمی تنگ تر شد و از میزان قد شلوار کم شد و حتی چین های کمر آن حذف شد و الان شلوارهای فاستونی میبینیم که کاملا اسپرت شده اند، پیرآهن   های مردانه و زنانه تنگ تر شده اند و مدل های آنها تغییر کرده است حتی کفش ها با کمی تغییر در مدل آنها فرم تمام اسپرت به خود گرفته اند و به قولی استایل خیابانی تر گرفته اند.شلوارهای نخی و ورزشی تاپ ها و ... از جمله لباس های اسپرت هستند. در لباس های اسپرت قاعده های طراحی خیلی مطرح نیست و هرکسی طبق میل خود می تواند تغییری در لباس خود بدهد و در خیلی از انتخاب ها حتی جنسیت هم تعریف نشده. برای مثال کت ها ، تک دگمه می شوند و با تیشرت یقه گرد ست می شوند در صورتی که ما در سبک کلاسیک هرگز کت را با تیشرت ست نمیکنیم.

 

لباس اسپورت زنانه| خرید انواع لباس اسپرت

 

 

سبک کژوال

 

در این بین اما لباس هایی تولید شده اند که کاربرد های گسترده تری داشتند و برای کسانی مناسب بود که می خواستند هر دو سبک کلاسیک و اسپورت را در کنار هم داشته باشند. سبک کژوال همین مفهوم را دارد ترکیبی از سبک کلاسیک و اسپرت در کنار هم  این سبک را تشکیل می دهد. یعنی شما می توانید یک کت کلاسیک را با پیرآهن اسپرت ست کنید مثل اینکه گاهی میبینیم کت و شلوار کلاسیک گاهی حتی با کتانی هم ست می شود که سبکی تمام کلاسیک دارد. در این سبک کت های مردانه معمولا دراپ6 هستند و با وجود سه دگمه بودن جلوی کت جوری طراحی می شود که دگمه ها به هم نمی رسند و بسته نمی شوند.  یا برای مثال اندازه قد آستین در کت کلاسیک تا استخوان روی انگشت شست می باشد اما در کت های کژوال برای دیده شدن ساعت و دگمه سردست تا مچ دست می باشد.

 

کفش های کلاسیک معمولا دارای 4الی 6 سوراخ بند در هر طرف هستند اما در کفش های کژوال تا سه سوراخ در هر طرف هم می رسند یا مانند کالج ها بدون بند می شوند. قد جوراب مردانه تا بالای ساق است اما در جوراب های اسپرت و کژوال شاید فقط کف پا را می پوشانند. این سه سبک امروزه دنیای مد را تشکیل می دهند و امید واریم این مطلب تهیه شده از طرف تیم تحقیقاتی گلدن استایل راهنمای خوبی برای شما بوده تا شما نیز در انتخاب سبک خود هوشیار باشید.

 

لباس کژوال| سبک کژوال

انصراف از نظر
آرشیو بلاگ
فیلترها
Sort
display